Podivnosti kolem TOP 09

Ke konci listopadu proběhl ustavující sjezd nové strany TOP 09. Nebylo by na tom nic mimořádného (v demokratické společnosti mohou vznikat průběžně různé politické strany nebo hnutí), ale v tomto případě měla celá akce přinejmenším zvláštní průběh.

Především byla v době hospodářské krize podivná neskutečná podpora sdělovacích prostředků. Podivná minimálně v tom, že mnohé politické parlamentní strany se samy nemohou pochlubit takovou pozorností a propagací jako TOP 09.

Co je dále nepochopitelné, že ti, kteří byli u zrodu této strany a jsou nyní v jejím vedení, jsou obyčejní parlamentní přeběhlíci, kteří by v normální parlamentní demokracii měli vrátit mandáty a počkat si na nové volby, zda je voliči zvolí. Ale asi by je voliči nezvolili.

Podstatné pro občany je konstatování, že ve vedení jsou lidé, kteří jako členové minulé vlády 3 roky lhali občanům o americkém radaru, konali v této věci proti vůli více jak 70% občanů (býv. ministr zahraničních věcí p. ing. Schwarzenberg, býv. ministr financí p. ing. Kalousek a býv. ministrně obrany dr. Parkanová). Navíc je podivné, i jednání p. Schwarzen-berga při přípravě Lisabonské smlouvy (mám na mysli hrozbu prolomení Benešových dekretů), stále platí staré české přísloví: „komu to prospěje“? Občané v jižních Čechách asi ví o čem se mluví. V případě současného předsedy TOP 09 je ještě jedna velice podivná věc: veškeré sdělovací prostředky během kampaně ho občas titulovali šlechtickým titulem, který Československá republika ihned po svém ustavení zrušila a pokud je známo, toto zrušení doposud platí.

Co se týče 1. místopředsedy TOP 09, který se namyšleně a suverénně vyjadřuje ke všemu politickému a poučuje občany v této Republice, bylo by jistě dobré pro občany, kdyby byli také informováni, jak to dopadlo s pověstným kosočtvercem podivných přesunů mnoha desítek milionů korun mezi pp Dalíkem, Topolánkem, Kalouskem a Čunkem, o kterém ČT před časem informovala. Vše podezřele utichlo ještě za minulé vlády, aniž by občané znali výsledek.

KDU-ČSL může být vlastně ráda, že se zbavila „zpívající“ ministrně, která se tolik snažila proti většině občanů prosadit radar a navíc tak chválila po svém návratu z USA právě proběhlý test antirakety a občanům pak zdůrazňovala, že nás to spolehlivě ochrání a že to není nebezpečné. Jako býv. ministrně obrany nebyla ani schopna poznat, že se vlastně dívá na „animovanou pohádku“.

Pokud občané dají tomuto souboru přeběhlíků své hlasy tak, aby ti se dostali do Poslanecké sněmovny, pak si vše, co přijde následně, zasloužíme. Ostatně, ing. Kalousek již občanům naznačil, co má v úmyslu v sociální sféře, atd. A že budou usilovat o nejakou podobu americké vojenské přítomnosti, je zcela zřejmé. Ta by jim mohla zajistit klid v dalších činech, podivných transakcích atd.

Občané by si měli před volbami to vše připomenout. Po volbách by bylo pozdě! 

RNDr. Petr Pokorný, CSc.Témata